Dur…

DUR AĞLAMA!

Kanadı kırık uçmaya hasret bir kuş değil misin?

Dinle… İmtihandan kaçma.

Teslimiyeti kuşan ve Rabbine sığın..

Öyle bir tevekkül et ki, vesveseye kapılacak fırsatın kalmasın.

Tek derdin Allah’a kulluk etmek olsun. Böylece ruhun sekînet bulsun.

Dur ağlama…

Bir gün öylesine bakınırken bir dergide şöyle bir yazıya denk geldim.

“Ceylanları su başında ney çalarak vurduklarını bilmez misiniz? O ele avuca sığmayan hayvan, ney sesini duyunca ağaçların arasından ağır ağır ilerler, su kenarında yere oturur ve dünyanın en güzel gözleriyle ağlamaya başlarmış. Pusudaki avcılar tüfeklerini o asil hayvana çevirip, rahatça nişan alır ve hep birden patlatırlarmış. Duman kadar çevik hayvan, bir taş parçası gibi olduğu yerde kalıverirmiş.”

Aynen bunun gibi cazibeli bir ney sesi, göz, kulak ve duygularımızı esir edebilmektedir. Gerçek dünyadan uzak, sanal hayatta bizi aldatıyor…

Evet, aldanıyoruz, aldatılıyoruz…

Birileri varoluşumuzu teyit etsin, değerimizi başka gözlerde okuyalım istiyoruz. Oysaki Allah bizi eşrefi mahlûkat olarak yaratmış, kendisine kulluk yaparak yükselmemizi dilemiş ve katında kıymet kazanmak için bizleri dünyaya sevk etmiş.

Sosyal mecrâ’da yüzlerce, binlerce takipçiye sahip olmak… Birilerine sürekli görünmek, birilerini sürekli gözetlemek istiyoruz. Saatlerce sosyal ağlarda online olmanın arkasında yatan sebep her insanda farklıda olsa, boşa geçirilmiş vaktin sonunda hissedilen o duygu herkeste aynıdır.

İnsanoğlu sosyal bir varlıktır fakat sen, hayatını rafa kaldırıp gerçek ile sanal dünya arasında bir varoluş sancısı çekiyorsun. Kendini teşhir ettiğin fotoğraf ve videoların altına gelen yorumların sana hissettirdiği mutluluk duygusu nasılda aldatıcı…

Gerçekmiş gibi yanıltıyor insanı lâkin senin ne şahane bir hayatın var nede pürüzsüz bir cildin.

Ruhunun çığlıklarına ses ver artık. Boğulduğunun farkındasın bu aldatmacalar içinde. Bu yakarışın, sanki huzurun habercisi gibi…

Gel, sende ki hayra engel olma, sıyrıl kendini mahkûm ettiğin dar kalıplarından. Sıyrıl ki, teslimiyetin kolaylaşsın Rabbine. Gerçek manada teslim olmaya niyet et ki, şu ayete mazhar olasın “Allah, kendisine gönülden yöneleni hidayete erdirir.”[1]

Gönlümüzü sana yöneltmekten âciz bırakma bizi yâ Rabb!!

 Tuğba Ekici / 08/12/2019


[1] Ra’d 27

You may also like...

14 Responses

 1. D dedi ki:

  ?Amin…

 2. Selin dedi ki:

  Okurken düşündüm ve tevefekkur ettim.. Sözleri beni çok etkiledi. Dünya hayattı gafletteyiz. Devamını okumak istiyoruz ve bekliyoruz böyle makaleler in sha Allah herkes bir içten düşünür.. Allah senden razı olsun benim güzel ablam çok etkili yazmışın. Selametle kal.

 3. Ş.E. dedi ki:

  Okurken çok duygulandım.. Silkelendim. Ne için geldiğimizi unutur gibiyiz. Kendimizi mahkum ettiğimiz dar kalıplardan sıyrılmanın vakti geldi geçiyor.. Allah razı olsun, devamını heyecanla bekliyorum?

 4. Ş.E dedi ki:

  Okurken çok duygulandım.. Silkelendim. Ne için geldiğimizi unutur gibiyiz. Kendimizi mahkûm ettiğimiz dar kalıplardan sıyrılmanın vakti geldi geçiyor.. Allah razı olsun, devamını heyecanla bekliyorum. ?

 5. Semra Yilmaz dedi ki:

  Allah razi olsun, hak ve batilin arasinda git gel yapan nefisler silkelenir umudugu dogdu boylelikle. Dunya bize galebe gelmesin, olum bize gelmeden olelimki, olumu sevelim, Rabbimize kavusma arzusuyla yasayalim. Hicbirimiz dort dortluk degiliz ve olamayacagizda ama Allaha adim atip yonumuzu duzeltipde Rahmanin bagisina mazhar olabiliriz insa Allah diye dusunuyorum. ?

 6. Nagihan dedi ki:

  Amin❤️

 7. Nuray dedi ki:

  Amin Ya Rabbi, tamda bulundugumuz durumu anlatmissin. Bu yazin ins Allah bizleri gafletten uyandir.Emegine eline saglik Allah razi olsun Tugbam❤

 8. Tugba Ekinci dedi ki:

  Çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için ?

 9. Melike K. dedi ki:

  Okurken her kelimesinde tuylerimi diken diken eden bir yazi olmus… Halbuki ruhumuz ne cok cigliklar atmis.. ne cok bogulmusuz bu dunya hayatinda.. Gafletten uyanmanin vakti gelmedimi… Silkelenmemize vesile olan bu makalenin mutlaka devamini bekleriz.. Rabbim yazandan razi olsun..?

 10. Şehriban dedi ki:

  Okudum ve dedim ki işte kilit nokta burada
  “ Teslimiyeti kuşan ve Rabbine sığın..
  Öyle bir tevekkül et ki, vesveseye kapılacak fırsatın kalmasın.” açılıyor.
  Düstur edinmemiz gereken bir gerçeği çok güzel kaleme almışsın ablacım. Kalemine ve yüreğine sağlık ?

 11. Şehriban dedi ki:

  Okudum ve dedim ki işte kilit nokta burada
  “ Teslimiyeti kuşan ve Rabbine sığın..
  Öyle bir tevekkül et ki, vesveseye kapılacak fırsatın kalmasın.” açılıyor.
  Düstur edinmemiz gereken bir gerçeği çok güzel kaleme almışsın ablacım. Kalemine ve yüreğine sağlık ?

 12. Nazife dedi ki:

  SA sevgili kardeşim, gönlüne sağlık çok güzel değinmişsin bu zamanın hassas noktasına. Allah yolunda olmak ve ona gerçek anlamda kul olmak, diyer yandan nefsimize hoş gelen boş duygular. Bir anlik mutluluklar, boşa geçen zaman…Allah samimi ve gönülden yonenenlerden eylesin bizleri… Amin.

 13. Merve dedi ki:

  Hikmetli bir yazı olmuş vesselam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir