MORALSİZLİK BAŞA BELÂ

Yeri gelmişken; 

Laf aramızda ne vakit bir haber başlığına baksam, bir makaleye denk gelsem iki cümle okusam hep bir serzeniş, bir yakınma ve moralsizlik…

Şeytan, insanoğluna bazen de bu yoldan yaklaşmayı başarıyor demek ki. Tıpkı bu zamana kadar gelmiş geçmiş tüm peygamberlerin ve onların izinde giden nesillerin bedenlerine işkence edildiğinde, ablukaya alındıklarında, hicrete zorlanıp ailelerinden ayrılmak zorunda kaldıklarında, ağlayıp sızlamadıkları gibi, moralsiz kaldıklarında elbette onlar da etkilendiler.

Moral, oksijen gibidir. İnsan, hayatını sürdürebilmek için oksijene ihtiyacı olduğu kadar, morale de ihtiyacı vardır.

Hiçbir doktor yoktur ki, morali sıfır bir hastayı; istediği gibi tedavi edebilsin. En ağır hastalıkların bile tedavisine başlanmadan, hastaya moralini yüksek tutmasının tedavi sürecini hem hızlandıracağı hem de başarı oranını etkileyeceği söylenir. Bilimsel olarak üzüntü ve stresin zamanla birçok hastalığa yakalanma riskini artırdığı ve bunların başında böbrek ve kalp hastalıkları olduğu kanıtlanmıştır. Hastalığa yenik düşmüş zayıf bir bedenle yapılan ibadetlerle, sağlıklı ve zinde olan bir bedenle yapılan her türlü amellerin hangisi daha şevklidir soruyorum? 

  Ümmet-i Muhammed’in geleceği olan bizi ve yetişmekte olan şuurlu gençleri, hiçbir küfür düzeni ezemez, yok edemez! En fazla şehit düşer, hapishanelere kapatılarak sesimizin kısılması sağlanır. 

Ya hu; bizim yüreğimizdeki iman ateşi, diri tuttuğumuz heyecanımız olduğu sürece, hapishanelerde oluşumuz bile ümmetin ihya oluşuna vesile olur biiznillah!! İman Ebu Hanife, Ahmet bin Hanbel, Seyyid Kutub rahmetullahi aleyh gibi öncüler ve daha nicesi… Tarihin önümüze sermiş olduğu örnek şahsiyetleri hatırla.

Amma velâkin bir mü’min kardeşimiz moralimizi kırdığında, ölmüşten beter dolaşırız yaşadığımız topraklarda…

Zaaflarımızı bizden daha iyi bilen İblisin acelesi yok.. Senin azimle, sabırla, umutla yaptığın davet çalışmalarını, salih amellerini seyreder, bekler.. Beli bükecek o ânı, gözetir vurmak için. Yeter ki ölmeden önce çökertebilsin, mağlup edebilsin seni. Şunu iyi bilesin; Şeytan, seni sadece moralini bozarak da yıpratabilir…Seni ve hayatını ilgilendiren her ne var ise; evlilik olur, iş olur, ümmet için yaptığın ve yapmayı hayal ettiklerin olur, başarını ayakta tutacak olan şey, moralindir…

      Umudun varsa geleceğe dair, hayallerini ayakta tutabilirsin…

Kainatın yaratıcısı mülk sahibi Allah (c.c) , olmasını murat ettiği ama olmadığı bir şey mümkün

 müdür? Eğer değil ise; o zaman sen,  müslümanları  düşmüş oldukları dalaletten, zulümden, milyonlarca masum insanların oluk oluk akıtılan kanına karşı şerrin karşısında dimdik, bunların yanı sıra birbirinin kuyusunu kazıp, ayağını kaydırmakla meşgul olan müslümanların, kardeşliği ve birbirine olan muhabbetlerini artırmaya vesile olacak bir aday ol !.. Allah dilerse muvaffak kılar, dilemezse sonucu seni ilgilendiren mesele değil. Sen, sana düşeni yapmakla mükellefsin.

Sen heyecanını, moralini ve umudunu diri tut!.. Zihin yorgun olursa, bedeninde yorgun düşer.

Dilerim gayretimiz, gafil geçirdiğimiz günlere kefaret olur. Mühim olan, zahirde görünen ümmetin çaresizliği, sessiz çığlıkları bir gün elbet son bulacaktır. Hepsi birer imtihandır. Seni ilgilendiren husus, şu an bulunduğun konumda, ne şekilde ve ne niyetle durduğundur. Bil ki; sadece kâfirin Müslümana olan zulmüne değil, müslümanın da müslüman kardeşine ettiği zulme şahidiz. Zulmün her çeşidi iliklerimize kadar işlese de şifanın ta kendisi olan morale ihtiyacımız var.

Tuğba Ekici

Tuğba Ekinci

You may also like...

16 Responses

 1. Merve dedi ki:

  Şu acı dolu haberler içinde En ÇOK ihtiyacımız olan mesele “ moral” . Allah razı olsun

 2. İncinur dedi ki:

  Daha nasıl anlatılabilirdi ki moralin insanlar için hayati önem taşıdığını aktarmak. Moralim bozuldukça eminim bundan sonraki yaşamımda aklıma hep bu makale gelecek ve oturup düşünücem,teşekkür ederim bu kadar güzel ve içten anlatımız için.

 3. Selin dedi ki:

  Yine çok güzel yazılmış ve çok etkilendim.. Ruhuma çok iyi geldi Elhamdulillah. Ve bu zamanın problemleri gerçekten çok basit görüyoruz ve kendimizi unutuyoruz Allah hep en iyisini hayırlısını göstersin bize güç kuvvet versin Amin..
  Can ablam devamını sabirla bekliyoruz..

 4. Esra dedi ki:

  Ellerinize sağlık ne güzelde yazmisiniz Allah yar ve yardımcıniz olsun Tuğba hanım devamını dilerim insallah.

 5. HD dedi ki:

  Yasilarin derdime bir care olma ümidiyle. Güzel ve yaygin bir konuya deginmissin. Rabbim razi olsun kalemine güc versin. Gelecegin umudu olursunuz inşa Allah…

 6. Derya dedi ki:

  Tugba hanım sizi tebrik ederim. Çok güzel konuyu ele almışsınız. Pes etmemek sabırla herşeyin üstesinden gelebilmek mücadele etmeyi hiçbir zaman bırakmamak.Rabbimizin bize bağışladığı her yeni bir gün için şükretmek ve fırsatları iyi değerlendirmektir moralimize iyi gelen,inşaAllah?başarılarınızın devamını diliyorum….

 7. Derya dedi ki:

  Tugba hanım sizi tebrik ediyorum çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Sabırla yılmadan herşeyle mücadele etmemiz gerektiğini, düştüğümüz yerden kalkabilmeyi bilmeliyiz.
  Rabbimizin bize bahşettiği her yeni günün değerini bilip değerlendirmeyi güzel fırsatlara dönüştürebilmeyi nasip etsin. Bize bu yazıyla aydınlattığınız ve hatırlattığınız için çok teşekkür ederim
  Başarılarınızın devamını diliyorum…

 8. Nuray dedi ki:

  tugbacigim, Rabbim yolunu acik etsin. Bu yazinda cok guzel olmus. Şeytan nerden vuracagini iyi biliryor.Rabbim seytana uydurmasin.

 9. Nazife dedi ki:

  Sevgili kardeşim Tugba, yuregine saglik. Cok güzel aciklamşsin.
  Gelip gececek hayat icin morelimizi bozmayalim. Dinimize sahip cikalim. Simsiki tutanalim InshaAllah. Gulmek bile sadakadir…. bazen bunu bile cok goruyoruz birbirimize…..Allah razi olsun.

 10. Dilek İnCi dedi ki:

  Şeytanın yakalamadığı hiçbir an ve sahne yoktur ki, Bersisa ve Belam ibn Baura gibi alimler imansız gitmiştir maalesef…Belam ibn Baura elinde ismi A’zaman duası olan arşa baktığı zaman ötesini gören bir alim. Rabbim cümlemizi muhafaza eylesin bunlar bize ibretlik kıssalar Allah Azze ve Celle’nin ikazı bizlere
  Selametle

 11. Şeyma dedi ki:

  Ne kadar da ihtiyacım vardı bu güzel sözleri okumaya.. Moralimiz düştüğünde bunun şeytandan olduğunu maalesef düşünemiyoruz, sonra Rabbim böyle yazıları çıkarıyor karşımıza ve insan yeniden ayağa kalkma gücü buluyor!?

 12. Melike K. dedi ki:

  Ne zaman moralim bozulacak olsa, açıp tekrar tekrar okuduğum bir makâle.. Nekadar doğru; “Moral, oksijen gibidir. İnsan, hayatını sürdürebilmek için oksijene ihtiyacı olduğu kadar, morale de ihtiyacı vardır”. Bunu mutlaka kulağımıza kupe etmeliyiz..! Yüreğimizdeki iman ile biz zindanlarda’da özguruz! Kesinlikle daha fazla makâle bekliyoruz… ❤️

  • Tugba dedi ki:

   Çok teşekkür ederim, yazılan cümlelerden kardeşlerimin istifade ettigini görmek ne güzel Allaha hamd olsun. ❤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir