Afganistan İslam Emirliği Plan ve Strateji Bakanı ile Söyleşi/Röportaj

Allah’a hamd, Rasulüne salâtu selam olsun.

Geçen gün Afganistan İslam Emirliği Plan ve Strateji Bakanı Mevlevî Seyyid Kasım bizi ziyaret etti.

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Adıyaman’da ziyaret gerçekleştiren bakana bölge halkına geçmiş olsun dileklerini iletmek için gelme hassasiyetinden dolayı hem teşekkür ettik hem de gündeme dair birkaç soru yönelttik.

Görüşme içeriği şöyleydi;

– Üstadım öncelikle hoş geldiniz, şeref verdiniz. Bizleri memnun ettiniz, Rabbimiz de sizleri memnun etsin.

-Hoş bulduk, şeref bulduk. Sizler ile görüşmekten bizler de memnun kaldık. Allah çalışmalarınızı mübarek kılsın.

-Üstad! Bizi mazur görün, bazı sorularımız olacak.

-Tabii ki buyrun;

-Öncelikle bayanların eğitimi ile ilgili oluşan gündemden dolayı Taliban’ı tam olarak tanımayan kimselerin zihninde soru işaretleri var. Bununla ilgili bize ne söylemek istersiniz?

-(Hamdele ve salveleden sonra) Bu mesele emperyalist güçler tarafından kaşınan bir meseledir. Bunun farkındayız. Bu meseleyi gündem edenlerin amacı kadın haklarını savunmak değil meşru bir emirlik olan İmarat’ı zayıf düşürmektir.

-Kadınlara yönelik eğitim, İbn Mace’de geçen “İlim talep etmek/öğrenmek her Müslümana farzdır.” hadisi gereğince kadına da erkeğe de farzdır. Dolayısıyla bizlerin kadınlara yönelik bir yasaklamamız söz konusu değildir. Fakat üniversitelerde kontrolsüz bir eğitim olunca ve bu eğitim aşamasında verilen bilgilerin onları geliştirip yetiştirmekten çok Taliban devletine yönelik düşman devşirmeye dönük olduğunu fark ettik. Hali hazırda yeni kurulmuş bir imarat olması nedeniyle kontrol edilebilecek bir zamana kadar durdurma kararı alınmıştır.
Zira bu kurumların fennî ilimler ile öğrencilerini yetiştirmek gibi bir gaye yerine işgalcilerin zihniyetinin hakim kılınmasına yönelik bir ifsat gayeleri var.

– Allah razı olsun. Diğer gündem sorusu ise uyuşturucu bağımlıları ile ilgili olacaktır. Onların durumu tam olarak nedir?

– Ecmain hocam. Evet, bu husus da ülke içinde problem teşkil eden bir durumdur. Zira Amerika bu zehiri yaymış ve hasta sayısını ziyadesi ile artırmıştır. İlk İmarat döneminde de bu anlamda çalışmalar yapılmış ve oran normal seviyede iken Amerika’nın girmesinden sonra bu sayı korkunç rakamları bulmuştur.
Bu hususta Hirat tüccarlarının başlattığı bir çalışma var. Hassasiyeti yüksek olan bu tüccarlar uyuşturucu bağımlılarına yönelik hastane kurdular. Sonra bunu geliştirmek istediler. Bizler de yönetim olarak tamamen önlerini açıp onları destekledik. Birçok hastane açılışına bizzat yetkililerimiz iştirak edip açılışı bizzat yaptılar. Şu an o konuda da güzel gelişmeler var.

– Allah razı olsun. Çok teşekkür ederiz. Sizi bu hususta daha fazla yormayalım.

– Biz teşekkür ederiz.

Evet, misafirler ile Afganistan’ın genel durumu ve ihtiyaçları üzerine de konuşma yaptık.
Gerek eğitim ve gerekse yatırımlar ile ilgili çalışmalarını sorduk ve özetle şunları ifade ettiler:

“Afgan halkı kendi beldesine girmiş istilacı Amerika ve Avrupa’ya boyun eğmemiştir. İzzetli bir duruşla onların bütün baskı, saldırı ve istilalarını bertaraf etmiştir.
Bizler bu izzetli duruşu gerçekleştirmiş olan insanımızın dışarıdan gelen yardımlarla tembelleşmesini istemiyoruz. Evet, bu zor süreçte Allah razı olsun, Türkiye ve birçok ülkenin duyarlı insanları sessiz kalmadı ve seferber oldular. Bu gerekliydi ve biz de bu hayırda emeği geçenlere müteşekkiriz.
Lakin bundan sonrası için orada istihdam sağlayacak adımlar atılmasını bekliyoruz.
Bu yönde gerek elbise, dericilik ve halı üzerine kurulacak fabrikalar olarak ve gerekse zirai anlamda yapılacak yatırımlar olarak dilenen değil üreten bir Afganistan olması için adımlar atılmasını daha anlamlı buluyoruz.” dediler.

Bu hususta biz de oradaki Müslümanların istek ve taleplerini sizlere ulaştırmak adına bu söyleşi ve makaleyi sizlerle paylaşmak istedik.

Rabbimiz, Kendisi için koşan, koşturan bütün iman ehlini korusun ve yardımcı olsun.

Abdullatif Mermer

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir