Zilhicce’nin ilk on günü ve Arefe gününün faziletine dair…

Allah’a hamdolsun, Resulüne salat ve selam olsun.

Kıymetli kardeşlerim!
Allah Subhanehu ve Teala Kullarını seviyor. Yani ey kardeşi seni seviyor. Seni affetmek için vesileler var edip önüne seriyor. Ya sen nerdesin?

O’nun tarafından affa mashar olmak ve bağışlanmak için hangi uğraşlardasın?
Allah Resulü Aleyhisselam şöyle buyurmaktadır.

Allah’a Zilhicce’nin ilk on gününde işlenen salih amellerden daha sevimlisi yoktur.
Ashab sorar Ey Allah’ın Resulü (aleyhisselam) Cihaddan da mı? Allah Resulü; evet, cihadtan da taki adam canı ve malı ile çıkarda bunlardan hiçbir şey ile geri dönmez bu müstesna dedi.
(Buhari ve Muslim)
Cennet kılıçların gölgesi altındadır. (Buhari) Muhammed aleyhisselam iştahları kabartmak için zirve bir amel ile örnekleme yapmakta ve tabir yerinde ise haydin! Haydin! Ne duruyorsunuz demektedir.

Ey kardeşim bu günler öyle günlerdir ki ihmal edilecek ve boş şeyler ile geçirilecek günler değildir. Aksine fırsat günleridir. Allah Resulü aleyhisselam;
“Arefe günü oruç tutmak, geçmiş ve gelecek olmak üzere iki yıllık günahların keffarettir. (Müslim) demektedir.
Sen ey kardeşim! Sen Allah’ın seni affetmesini ve bağışlamasını istemez misin? Dualarının kabul olmasını istemez misin? Dünya ve ahiretinin ihya olmasını istemez misin? Allah Resulü aleyhisselam:

“Duanın faziletlisi, arefe günü yapılanıdır.” (Muvatta, Hacc 246) buyurmaktadır. Eller hergün açılır ama bugün ayrı bir duygu ve hissiyatla açılır ey kardeşim. Ve yine başka bir hadiste;

“Allah indinde Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan amellerden nafile ibadet bakımından daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi (Sübhanallah), tahmidi (Elhamdülillah), tehlili (La ilahe illallah) ve tekbiri (Allahu ekber) çok söyleyin!” (Abd b. Humeyd, Müsned, 1/257)

İbni Kayyim ise şöyle der;
“Resulullah (sav) dört şeyi terk etmezdi: Aşure günü orucu, Zilhicce’nin on günü orucu, her ay üç gün orucu ve sabahın iki rekât sünneti.” (İbn Kayyım el-cevziye, Zadu’l-Meâd 2/651)
Bu zikredilen hadisler kalplerinde hala ziya kaybolmamışları harekete geçirmelidir. Allah’ın kendisini affetmesi için bir vesile olarak kullanılmalı ve asla bu günlerden gafil olunmamalıdır.
Rabbimiz bu günlerin faziletini idrak eden, hazzına eren ve Rabbin affına mazhar olan kullarından eylesin.
Abdullatif Mermer

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir