Hadis inkârcılığı açıkça bir psiko-patolojidir

Bu adamlar öyle bir ruhsal hastalığa yakalanmışlar ki; resûle imansızlık, Haricizm tekfirciliği ile modernite ahlaksızlığını bir araya toplamışlardır. Zaman zaman burada Müslümanlarla yazışırken görüyorum, “ilahınız Buhari”, “ilahınız Müslim”, “taptığınız falanca” vs. diye hitap ederler.

Bunları görünce bir insan nasıl bu kadar hadsiz, seviyesiz, sefil, ahlak tanımaz, kendini bilmez… olur diye hayret ediyorum. İslam ve Müslümanların en azılı düşmanları bile bu kadar seviyesiz değiller.

Bırakın bunların kendilerine özgü bir fikirlerinin olması, çoğunlukla sokak serserileri iken şeytan ile dostluk kuran birileri kulaklarından tutmuş ve bir şeyler fısıldamıştır. Onlar da bu fısıltıların etkisiyle kendilerini adam sanmaya başlamışlardır. Hâlbuki Arapça bir yazının yanına harekesiz bir ayet koysanız, yazı ile ayeti birbirinden ayırt edebilme kabiliyetleri bile yoktur. Dahası Peygamber ﷺ’in sünnetini ve dolayısıyla Kur’an’ı doğru anlayabilmek için İslam ulemasının çalışmalarına değer veren Müslümanları şirk ile itham ederken, kendileri İslam düşmanlarının fısıltılarına iman etmişlerdir.

Sözün özü şu ki; sapkınlık derinleştikçe psikolojik patoloji de aynı ölçüde derinleşip kişiyi sarıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir