Vatan Neresi?

“Yeryüzü mescid”.
Kim belirler vatan toprağını?
Çizgileri çizen eller kimin?
Secde edilmeye layık görülen her yer benim vatanım.
Türkiye benim vatanım,
Amerika benim vatanım,
Rusya benim vatanım,
Alaska benim vatanım.

Eskimolarla vatandaşım.

Medine’den Kostantiniyye’yi vatan bilip gelen Halid bin Zeyd (Ebu Eyyub el Ensari) belki bir kişi secde eder de Kostantiniyye  müslümanların vatanı olur diye geldi. İstanbul benim vatanım oldu. Razı olunan ensar ve muhacir topluluğu, bıraktığınız dava benim davam. Secde edilmedik her toprak benim gelecekteki vatanım. Hangi antlaşma, hangi tel örgü yanı başımdaki kardeşimi gayrivatandaşım yapabilir.

Lozan beni bağlamaz.

Ben secde edenlerin ve secde için can verenlerin takipçisiyim. Benim ırkım yok, ben İslam’ın çocuğuyum. Şehadet benim soyadım. Yeri gelir canımı,  yeri gelir koklanmamış taze heveslerimi feda ederim; şehit olurum. Ben tadılmamış lezzetlerimi feda ederim, diplomamı burarım, toprağımı ardımda bırakırım. Tadılmamış hayallerim asıl vatanıma ertelenmiştir. Benim tek bir vatanım var. Her şeyi ona kavuşmak arzusu ile feda ederim. Gayem her vatandaşımla orada yeniden yurttaş olmaktır. Ben taze heveslerimi yakıp, vatanımı alt üst ederim. Secde etmeyen baş, dalgalanmayan ezan yoksa  ben vatansız kalırım, ben vatanımda gurbette yaşarım.
Ben Endülüs’ü vatan yaptım, Anadolu’yu vatan yaptım; sınırları Allah çizdi, ben kalem oldum. Ben Allah’ın kalemi oldum. Ben vatanımın çizgilerini çizdim. Ben gurbette yaşayamam, gittigim yerde secde ederim.

Eda Karahan

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir