Taliban’ın Başarısı Hazımsızlık mı yaptı?

Bazen Anlamak Zor…

Ne yazık ki bazı kesimleri anlamak çok zor. Gece gündüz söylemsel bazda hilafetten ve İslam’ın toplumsal anlamda yaşanmasından bahsedenler garip bir şekilde Taliban’ın başarısını manipüle etmeye çalışmaktadır.

Bu hazımsızlığı anlamakta zorlanıyoruz.

Taliban İslam Emirliği 1996’da ilan edildi. 1998’de Türkiye tarafından resmi olarak tanındı. Tek tanıyan ülke de Türkiye değildi.

İngilizlerden sonra Rusya İmparatorluğuna son veren Taliban, en son olarak Amerika gibi bir sahte ilahın düşmesine imza attı.

Ne yazık ki Müslümanların yani bir tek ilah olan Allah’a iman ettiğini söyleyenlerin, Amerika’nın yenilmesini kabul edememesi çok garip bir durumdur. Zira Amerika’nın yenilmez olduğunu düşünmek ile Allah’a iman etmek, aynı aklın ve kalbin birleştireceği bir durum değildir.

Müslümanlar için geçerli inanç;

لا غالب الا الله’tır.

لاغالب الا امريكا değildir.

Dolayısı ile iman ettiğini ifade edenlerin kurdukları cümleleri akidelerine göre kurmaya davet ediyorum. Aksi durumda cümlelerinize göre akidenizi anlamaya çalışma durumuna gideceğiz.

Taliban, Müslüman Bir Halk Hareketidir.

Evet, Taliban kendi ülkesini işgal eden Rusya diktatöryasına karşı, talabeler tarafından kurulmuş bir halk hareketidir. Öncesi de sonrası da budur.

Hiçbir ülkede eylem yapmadığı gibi bireysel yapılan eylemlerin müslümanların değil de daha çok kafirlerin ekmeğine yağ sürdüğünü, emirliğin resmi yayınları aracılığı ile dile getirmişlerdir.

Hiçbir zaman sloganik olmadıkları gibi kendi toprakları ile ilgili işgalcilere karşı da asla taviz vermemişlerdir.

Şimdi aynı durum ülkemizde olsa ve Amerika işgalci olarak topraklarımıza girse bunlar karşısında kendi topraklarını, inançları doğrultusunda savunmak üzere kurulan hangi yapı terör olarak kabul edilebilir? Edilemez ise Taliban’ın yaptığının bundan farkı nedir? Bu hakikate rağmen ülkesi için olanı kabul edip başka müslüman ülkeler için kabul etmemek bir nifak ve çifte stantart değil midir?

Taliban Hızlı İlerliyor

Taliban gerçekten hızlı mı ilerliyor?

20 yıldır işgalciler karşısında asla geri vites yapmamış bir yapının, işgalci güçlerin geri çekilmesi durumunda ilerlemesi kadar ve var olan gücünü izhar etmesi kadar normal ne vardır ki?

Bunun altında birşey aramak kalbi hastalıktan başka birşey değildir.

Zira Taliban 40 yıldır bölgede var olmanın meyvasını topluyor. İki günde ortaya çıkmış ve ülkeyi teslim almış bir hareketmiş gibi yorum ve analizler asla insaflı ve dostane değildir. Bilinçli ya da bilinçsiz bir ihanettir.

Amerika’nın zarar görmeden ayrılmasını ve Çin ile masaya oturmasını manipüle malzemesi etmeye çalışan müslümanların ya da kansız teslim almasını komplo teorileri ile sulandırmaya çalışan çok akılı görünen akılsızların artık iman ettikleri Amerika’nın düştüğünü, yenildiğini kabul etmesi gerekiyor. Acı ama gerçek(!) hakikat budur. Zira Amerika’da aynı şekilde kabul etmektedir.

Abdullatif Mermer

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir